Klaipėdos odontologijos centras

    Nėščiųjų burnos higiena

    klaipedosoc.lt • 2018 m. liepos 26 d., ketvirtadienis
    Nėščiųjų burnos higiena

    Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienos moters gyvenime. Šiuo laikotarpiu turi būti svarbus ne tik laukimo potyris, bet ir rūpestis savimi, tinkama sveikatos priežiūra. Nėštumo metu vyksta sudėtingi fiziologiniai pokyčiai, kurie gali turėti įtakos ir burnos sveikatai.

    Dažnai besilaukianti moteris pamiršta rūpintis savo burnos sveikata t.y. individuali burnos higiena yra nepakankama, neretai prisideda ir žinių stoka, netinkami mitybos įpročiai, reti apsilankymai pas odontologą.
    Dažniausiai besilaukiančios moterys susiduria su šiomis burnos ertmės problemomis: periodontitu, neščiųjų gingivitu, halitoze, dantų erozija, paprastąja pūsleline, dantų ėduonimi.


    Gingivitas yra dantenų uždegimas, kuris pasireiškia dantenų kraujavimu, dantenų spalvos ir audinio pokyčiais. Jį sukelia apnašose esančios bakterijos. Dantenos tampa jautrios dirginantiems veiksniams atsiradusiems dėl hormonų pokyčių organizme. Tai labiausiai pastebima tarp antro ir aštunto nėštumo mėnesių. Tad jeigu yra nepakankama burnos ertmės higiena, bakterijos sukelia uždegimą.


    Periodontitas – tai dantį supančių audinių ( dantenų, periodonto raiščių, alveolės, cemento) uždegimas. Jį sukelia kietas ir minkštas apnašas. Dėl akmenyse esančių bakterijų poveikio prasideda dantenų uždegimas, o ilgainiui ir kaulo ir jį supančių raiščių nykimas, formuojasi dantenų kišenės. Šis procesas yra negrįžtamas. Labai svarbu mokyti nėščiąją individualios burnos higienos, nes būsimos motinos burnos sveikata turi įtakos ir vaikelio sveikatai, o infekcijos gali sukelti ir nėštumo komplikacijų ( priešlaikinis gimdymas, mažo svorio kūdikio susilaukimas). 


    Taip pat nereikėtų pamiršti dažnai nėštumo metu pasireiškiančios dantų erozijos. Dantų erozija – tai emalio pažeidimas dėl rūgščių poveikio. Erozijos paveikti dantys tampa jautrūs ir lengviau paveikiami įduonies.
    Dėl nėštumo metu pasireiškiančios toksikozės, nėščiąsias vargina pykinimas ir vėmimas. Vėmimas kenkia dantims, nes po jo burnos ertmėje susidaro rūgštinė terpė, o tuome t ir gali vystytis erozija. Norint išvengti šių nemalonių simptomų po vėmimo patartina gerai išsiskalauti burną su sodos tirpalu.

    Burnos priežiūros rekomendacijos besilaukiančiai moteriai būtų:
    1.Valytis dantis mažiausiai du kartus per dieną- ryte po valgio ir vakare prieš einant miegoti;
    2.Valytis dantis mažiausiai dvi miutes;
    3.Naudoti minkštą dantų šepetėlį;
    4.Naudoti dantų pastą su fluoru, kuris mažina ėduonies atsiradimo riziką;
    5.Naudoti tarpdančių siūlą arba tarpdančių šepetėlį;
    6.Naudoti liežuvio valiklį;
    7.Skalauti burną kraujavimą iš dantenų mažinančiais tirpalais, chlorheksidino tirpalu iki 14 dienų;
    8.Valgyti gerai subalansuotą, mažai greitai skaidomų angliavandenių turintį maistą;
    9.Reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą profilaktiniam patikrinimui ir profesionaliai burnos higienai;
    10.Jeigu reikia gydyti ir taisyti dantis, geriausia tai atlikti tarp ketvirto ir šešto nėštumo mėnesių (antrajame trimestre);

    11.Burnos rentgenogramą nėštumo metu galima atlikti tik išskirtiniais atvejais.


    Pasidalinti


    JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

    Kaip išvengti dantų ligų
    Autorius Tadas Zaramba 18 vas., 2024
    Šiame straipsnyje rasite patarimų, kaip išvengti dažniausiai pasitaikančių dantų ligų, kaip prižiūrėti savo dantų higieną.
    Vaikų pieninių dantų priežiūra
    Autorius Tadas Zaramba 18 vas., 2024
    Straipsnyje skaitykite apie vaikų pieninių dantų priežiūrą - kas yra svarbiausia prižiūrint dantis, ką reikia daryti, kad dantukai nenukentėtų, tėvelių pagalba.
    Fluorozė - vienas iš emalio struktūros pažeidimų
    Autorius Dovilė Vainiūtė 27 rugs., 2021
    Tai nekariozinės kilmės dantų defektas, kurį sukelia per didelis fluoridų kiekis emalio vystymosi ir mineralizacijos metu ir jis yra negrįžtamas.
    Share by: