Terapinis dantų gydymas

Terapinis dantų gydymas – tai profilaktinių ir gydymo priemonių taikymas, siekiant išvengti, pašalinti kariozinės ar nekariozinės kilmės dantų defektus.


Labiausiai paplitęs danties kietųjų audinių pažeidimas – dantų ėduonis arba kariesas. Dantų ėduonis yra danties kietųjų audinių liga, kurią sukelia bakterijos ir mityba (maistas gausus angliavandenių), taip pat netinkama burnos ir dantų higiena, mikroelementų (fluoro) stoka, gretutinės organizmo ligos ir kt. Dėl ėduonies pradeda tirpti bei irti kalcifikuoti danties audiniai. Pirmas karieso požymis – pakitusi dantų emalio spalva. Atsiranda balta dėmelė, kuri vėliau pereina į gelsvą, rusvą ar juodą dėmę. Ilgainiui susiformuoja kariozinė ertmė. Ji gali būti jaučiama liežuviu, joje stringa maistas. Kai išoriniai dirgikliai pasiekia dentiną pacientas pradeda jausti trumpalaikį skausmą. Skausmas jaučiamas valgant saldų, šaltą, karštą maistą.


Jei kariesas negydomas, ilgainiui gali komplikuotis – kilti pulpos (kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginys, esantis danties viduje po emaliu ir dentinu) uždegimas.


Kariesas gydomas mechaniškai pašalinant ėduonies pažeistus audinius ir ertmes užpildant aukštos kokybės plombavimo medžiagomis. Karieso gydymo tikslas yra: sustabdyti ėduonies plitimą, užkirsti kelią mikroorganizmų dauginimuisi, atkurti danties anatominę ir estetinę funkciją.


Komplikuotas kariesas - pulpitai ir apikaliniai periodontitai - gydomi endodontiškai: iš pradžių išgydomi ir specialiomis medžiagomis užplombuojami dantų šaknų kanalai, paskui plombuojamos dantų ertmės, jei pažeistas didelis kiekis danties, tuomet dantis protezuojamas.

Ėduonies profilaktika

Yra daug profilaktikos priemonių, kuriomis rekomenduojama vadovautis, siekiant išvengti dantų ėduonies. Dantys kasdien turėtų būti valomi mažiausiai du kartus per dieną. Taip pat rekomenduojama kasdien naudoti higieninį dantų siūlą, burnos skalavimo tirpalą. Ne mažiau svarbi profilaktikos priemonė yra reguliari profilaktinė dantų patikra bei profesionali burnos higiena bent vieną kartą per metus. Taip pat nereikėtų pamiršti silantų bei fluoridų naudojimo.


Dantų pasta yra plačiausiai pasaulyje paplitęs fluoro naudojimo būdas. Fluoro pastų efektyvumas yra gerai patvirtintas tyrimais. Tyrimai rodo, kad fluoro naudojimas smarkiai sumažina ėduonies paplitimą ir intensyvumą.


Ėduonies profilaktikos metodai dažnai yra derinami. Geriausius rezultatus duoda fluoridų naudojimas kartu su silantų aplikavimu. Dantų silantai – medžiagos, skirtos vagelių ir įdubų ėduonies profilaktikai. Jie mechaniškai uždaro vageles bei įdubas ir užkerta kelią ėduonies atsiradimui.

Paslaugą atliekantys gydytojai

Sandra Subačiūtė

Sandra Subačiūtė

Gydytoja odontologė

Plačiau
Vilija Bungardienė

Vilija Bungardienė

Gydytoja odontologė

Plačiau
Vaiva Vaitkevičienė

Vaiva Vaitkevičienė

Gydytoja odontologė

Plačiau