Dantų netekimas – nemaloni, skaudi ir daug diskomforto sukelianti problema, nuo kurios nei vienas nėra apsaugotas.
Šiuolaikiniai odontologijos būdai leidžia su tuo nesitaikstyti ir siūlo puikią išeitį – dantų protezavimą. Kiekvienas dalinio ar visiško dantų netekimo atvejis yra skirtingas, pacientai – individualūs, todėl galimi įvairūs dantų protezavimo būdai. Optimaliausias būdas parenkamas tik nuodugniai įvertinus ir ištyrus visą burnos būklę.
Pagrindiniai protezavimo tikslai yra atstatyti patogų, funkcionalų kramtymą, estetiką ir kalbos funkciją minimaliai preparuojant danties kietuosius audinius, išsaugant sveikus minkštuosius audinius bei užtikrinti ilgalaikį rezultatą.
Vainikėliais protezuojami dalinai pažeisti dantys, kai netenkama daugiau nei pusės danties. Pilnai netekus danties gaminamas vainikėlis, kuris fiksuojamas ant implanto. Vainikėliai yra gaminami dantų technikų laboratorijoje individualiai parenkant spalvą, formą ir dydį.
Tiltiniais dantų protezais yra pašalinami dantų eilių defektai, kur nebėra vieno ar kelių vienoje eilėje esančių dantų. Tiltiniai protezai tvirtinami ant gretimų atraminių dantų.
Įklotai, užklotai skirti atstatyti trūkstamą dantų kramtomąjį paviršių arba jo dalį ir taip apsaugoti likusias danties silpnąsias struktūras nuo galimo skilimo ir antrinio karieso.
Laminatės yra itin plonos apie 0,5 mm storio plokštelės, kurios tvirtinamos prie išorinio danties paviršiaus siekiant atkurti dantų spalvą, dydį, formą, atkurti nudilusius ar nuskilusius dantis, patiesinti nežymiai pasisukusius dantis ar uždaryti tarpelius tarp dantų.
Fiksuoti protezai gaminami iš metalo keramikos, bemetalės keramikos ar cirkonio keramikos.
Metalo keramikos vainikėlių konstrukcijos principas - metalinis karkasas padengiamas estetiška keramikos apdaila. Tokie vainikėliai yra ilgaamžiai ir patvarūs, tačiau turi savų trūkumų. Keramikos apdaila gali atskilti, o ties dantenomis po keleto metų gali išryškėti melsvai pilkas dantenų ruoželis. Priekinių dantų zonoje rekomenduojame rinktis bemetalę ar cirkonio keramiką.
Po kelių metų aplink metalo keramikos vainikėlius ties dantenomis išryškėja melsvai pilka juostelė
Bemetalės keramikos protezai pasižymi geriausia estetika, kadangi jų konstrukcijoje nėra metalo, kurio nepageidaujamus spalvinius efektus reikėtų blokuoti keramikos sluoksniu. Tad jų dėka maksimaliai imituojami natūralūs dantys: forma, individualūs spalviniai efektai ir skaidrumas. Bemetalė keramika tvirtumu nusileidžia cirkonio keramikai, todėl ją rekomenduojame naudoti protezuojant priekinių dantų srityje.
Metalo keramikos vainikėliai pakeisti bemetalės keramikos vainikėliais.
Metalo keramikos ir bemetalės keramikos vainikėlių palyginimas.
Cirkonio keramika taip pat labai tvirta ir ilgaamžiška medžiaga, ji atrodo natūraliai, yra gerai biologiškai suderinama su burnos audiniais. Dėl savo tvirtumo ir estetiškumo tinka tiek krūminių, tiek priekinių dantų atsatymui.
Išimami protezai gali būti gaminami netekus dalies ar visų dantų. Tai yra išimamos arba dalinai fiksuotos konstrukcijos. Šis protezavimo būdas taikomas tada, kai nebėra galimybės protezuoti neišimamais protezais. Tai pigus ir greitas būdas. Išimami protezai dažniausiai gaminami iš plastiko.
Dantų plokštelė nėra ilgaamžiškas protezavimo būdas, tačiau yra pakankamai paprastas ir patogus pacientams, kurie nori išvengti sunkių protezavimo procedūrų. Dantų plokštelės gali būti dalinės, kai suformuojami tik trūkstami dantys, ir pilnos, kai nebėra likę nei vieno nuosavo danties
Lanko atraminiai protezai – tai medicininio metolo lydinio pagrindą turintys išimami protezai. Šie protezai tvirtinami metalinėmis apkabėlėmis prie burnoje esančių dantų. Jie yra tvirtesni dėl savo konstrukcijos. Burnoje fiksuojasi ir stabilizuojasi geriau nei akriliniai išimami protezai dėl savo individualiai gaminamų apkabėlių.