Dantų šaknų kanalų gydymas

Endodontija – tai dantų šaknų kanalų gydymas, kuris reikalingas, kai danties pulpa (šaknies kanalo viduje esantis minkštasis audinys sudarytas iš kraujagyslių ir nervų) yra paveikta uždegimo ar infekcijos. Tam gali turėti įtakos daugybė priežasčių: gilios kariozinės ertmės, daugkartinės odontologinės procedūros tame pačiame dantyje, danties skilimai ar lūžiai, esant blogai dantų ertmės higienai nervas gali infekuotis ir per gilią dantenų kišenę.


Simptomai, rodantys, kad gali būti reikalingas endodontinis gydymas:

  • Aštrus savaiminis danties skausmas, ypač vėlai vakare arba nakties metu;
  • Nuskausminantys vaistai neslopina danties skausmo;
  • Danties skausmas plinta į ausį ir pan;
  • Įvykusi danties trauma;
  • Dantenose susidaręs pūlinukas (fistulė);
  • Danties spalvos pasikeitimas;
  • Danties jautrumas karščiui, šalčiui.

Kartais būna atvejų, kai nėra jokių išvardintų simptomų, tuomet tik odontologas gali nustatyti, ar reikalingas endodontinis danties gydymas. Tačiau esant minėtiems simptomams, svarbu kuo anksčiau kreiptis pas odontologą, nes laiku negydant infekcijos ji gali progresuoti, skausmas stiprėti, gali susiformuoti pūlinys ir patinti aplinkiniai audiniai. Savarankiškai gydantis analgetikais ar antibiotikais, ligos simptomai gali sušvelnėti ar išnykti. Tačiau baigus vartoti medikamentus, skausmas sugrįš bei gali susidaryti lėtinis pūlinys. Tuomet gydymas bus sudėtingesnis, dantį gali tekti net pašalinti.


Endodontinis gydymas yra sudėtinga procedūra, kurios metu sunaikinami mikroorganizmai šaknų kanaluose, tačiau ji yra labai svarbi siekiant išsaugoti natūralius dantis. Gydymas gali užtrukti vieną ar kelis vizitus, priklausomai nuo infekcijos išplitimo ir sudėtingumo.


Endodontija ir jos etapai: išvalius karieso pažeistus danties audinius ir senas plombas atveriama danties pulpa, specialiais instrumentais pašalinami infekuoti ar uždegiminiai pulpos audiniai. Šaknų kanalai išvalomi ir plaunami specialiais tirpalais. Jeigu danties šaknies kanalas yra infekuotas, pirmo vizito metu kanale paliekama gydomoji kalcio pasta ir sekančio vizito metu atliekamamos tolimesnės procedūros. Kanalai izoliuojami juos pripildant kanalų plombine medžiaga - gutaperča. Po kokybiško endodontinio gydymo dantis atstatomas plombine medžiaga arba protezuojamas fiksuotais protezais, atsižvelgiant į esamą situaciją.


Tačiau pasitaiko atvejų, kuomet dėl pridėtinių, nepraeinamų kanalų ar sudėtingos jų anatomijos bei buvusio kanalų plombavimo praeityje, neįmanomas tinkamas endodontinis gydymas ir infekcijos pašalinimas. Tuomet tokie dantys, kol jie nesukelia jokios rizikos ir simptomų yra paliekami dantų lanke arba šalinami.

Dantų šaknų kanalų gydymas

Paslaugą atliekantys gydytojai

Sandra Subačiūtė

Sandra Subačiūtė

Gydytoja odontologė

Plačiau
Vilija Bungardienė

Vilija Bungardienė

Gydytoja odontologė

Plačiau
Vaiva Vaitkevičienė

Vaiva Vaitkevičienė

Gydytoja odontologė

Plačiau