Klaipėdos odontologijos centras

    Fluorozė - vienas iš emalio struktūros pažeidimų

    Dovilė Vainiūtė • 2021 m. rugsėjo 27 d., pirmadienis
    Fluorozė- vienas iš emalio struktūros pažeidimų

    Tai nekariozinės kilmės dantų defektas, kurį sukelia per didelis fluoridų kiekis emalio vystymosi ir mineralizacijos metu ir jis yra negrįžtamas.

    Pieninių dantų emalio vystymasis prasideda 15-tą nėštumo savaitę ir baigiasi 12-tą mėnesį po vaiko gimimo, o nuolatinių dantų – nuo 6 mėnesio po vaiko gimimo iki 8-10 metų. Šiuo, emalio vystimosi laikotarpiu yra rizika atsirasti fluorozei. Fluorozės pažeistų dantų klinikinė dantų išvaizda, emalio cheminė ir fizikinė struktūra būna pakitusi. Tokių dantų emalio paviršinis sluoksnis yra sudarytas iš mažų, netaisyklingos formos kristalų. Jis yra skaidrus ir stipriai hipermineralizuotas (didelis fluoro kiekis) - atsparesnis rūgščių poveikiui. Tačiau sluoksnis, esantis po juo yra hipomineralizuotas (nedidelis fluoro kiekis) – matinis, silpnas ir porėtas. Fluorozė pastebima tik dantims išdygus ir ji gali pažeisti tiek pieninius tiek nuolatinius dantis.


    Fluorozinės dėmeles – tai tarp emalio sluoksnių danties formavimosi metu susidarę oro tarpeliai. Šviesa eina kiaurai emalio sluoksnius, bet toje vietoje jie išsisklaido todėl matosi baltos matinės dėmės. Rudos dėmės atsiranda dėl formavimosi metu į emalio sluoksnius patekusio pigmento ir jos dažniausiai būna sunkių pažeidimų atvejais.


    Dantų fluorozę galima suskirstyti į tris pažeidimų laipsnius: lengvas, vidutinis ir sunkus

    Lengvais atvejais fluorozė pasireiškia baltomis nedidelėmis matinėmis emalio dėmelėmis. Jos yra beveik nepastebimos.


    Vidutinio laipsnio fluorozė apibūdinama, kaip ryškesnės plonos horizontalios matinės linijos išilgai danties paviršiaus. Susiliedamos linijos gali sudaryti debesėlio formos dėmeles.


    Esant sunkiam pažeidimų laipsniui emalio paviršius padengtas didelėmis, netaisyklingai išsidėščiusiomis dėmėmis ir horizontaliomis linijomis, kurios būna matinės ir vietomis pigmentuotos – nuo tamsiai geltonos iki tamsiai rudos spalvos. Dažniausiai tokių dantų paviršinis emalio sluoksnis lūžta tik dančiui išdygus, dėl to emalyje susidaro įvairių dydžių ir formų duobelės. Dėl atsiradusių danties paviršiaus nelygumų ir silpnesio popaviršinio emalio sluoksnio greičiau vystosi ėduonis. Šiose vietose labiau kaupiasi apnašos ir jas yra sunkiau nuvalyti.


    Fluorozės rizikos veiksniai

    Fluoro šaltinių yra įvairių. Jis įeina į daugelio burnos skalavimo skysčių, dantų pastų, gelių sudėtį. Jo taip pat gauname su maistu.

    Fluoro poveikis dantims gali būti dvejopas: teigiamas - kaip ėduonies profilaktikos priemonė ir neigiamas – sukelti dantų fluorozę.


    Viena pagrindinių ir dažniausiai fluorozę sukelianti priežastis – per didelis fluoro kiekis geriamąjame vandenyje (optimalus fluoro kiekis geriamąjame vandenyje 0,5-1,0mg/l). Ypatingai Klaipėdos regione yra nustatytas padidintas jo kiekis, dėl to pastebėta, kad didelės gyventojų dalies dantys yra pažeisti fluorozės, o pažeidimų laipsniai svyruoja nuo lengvo iki sunkaus.

    Rizikos veiksniais taip pat gali būti netinkamas burnos priežiūros priemonių su fluoru naudojimas, taip pat dirbtiniai kūdikių pieno mišinėliai su fluoru, maisto produktai: jūros žuvys, arbatžolės ir kt.

    Fluorozės diagnozavimui dantis turi būti sausas. Fluorozės pažeistame vidiniame emalio sluoksnyje yra hipomineralizuotas sluoksnis, kuris yra porėtas. Šios poros yra užpildytos baltymais ir vandeniu. Kai emalis išdžiovinamas, iš jo pasišalina vanduo ir tuomet išryškėja matinės linijos ar dėmelės, priklausomai nuo to, koks pažeidimo sunkumas. Dėl šios priežasties pabuvus išsižiojus ilgesnį laiką jos paryškėja, tačiau sučiaupus lūpas dantys grįžta į įprastą spalvą.


    Gydymas / estetikos sprendimai

     

    Lengva fluorozės forma sukelia estetines problemas. Siekiant pašalinti dėmes gali būti atliekamas dantų balinimas . Taip pat gali būti taikoma mikroabrazija - ėsdinamas dantis iki kol prasiskverbia ir pasiekia giliai po emalio sluoksniais esančius oro tarpus, susidariusius dėl fluorozės. Dantis padengiamas specialia derva, kuri juos užpildo. Esant sunkesnėms formoms danties paviršiaus atstatymui gali būti atliekamas estetinis plombavimas ar dantų protezavimas laminatėmis. Dėl tinkamiausio gydymo metodo reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju odontologu.

     


    Rekomendacijos:

    • Vaikams, iki 3 metų naudoti dantų pasta be fluoro, nes tokio amžiaus vaikai dažniausiai jos neišspjauna, o nuryja. Kartais vaikai valgo pasta, nes jiems patinka jos skonis. Vyresniems, iki 8-10metų vaikams naudoti mažai fluoro turinčias pastas (500-550ppm). Tai svarbu, nes iki šio amžiaus vyksta nuolatinių dantų formavimasis ir mineralizacija.
    • Dantų pastos ant šepetėlio turėtų būti dedama žirnio dydžio (ne daugiau kaip mažojo pirštelio nago dydžio);
    • Besilaukiančioms mamoms stengtis nevartoti geriamojo vandens, kuriame nustatytas padidintas fluoro kiekis (optimalus fluoro kiekis geriamąjame vandenyje 0,5-1,0mg/l);
    • Esant labai fluoruotam vandeniui mažinti maisto produktų, burnos priežiūros priemonių savo sudėtyje turinčių fluoro, naudojimą;
    • Prižiūrėti vaiko mitybą. Badaujantis vaikas žymiai greičiau pasisavina fluorą, lyginant su normaliai valgančiu, nes fluoras tuščiame skrandyje nesudaro jokių junginių su kitomis medžiagomis, dėl to yra lengvai absorbuojamas (įsiurbiamas);
    • Vartoti pieno produktus, C vitaminą. Kalcis sunkina fluoro rezorbciją, C vitaminas greitina jo išsiskyrimą iš organizmo;
    • Specialiais filtrais pašalinti fluorą iš vandens;
    • Pirkti geriamąjį vandenį, kuriame yra mažiau fluoro.

    Klaidingi faktai:

    • Mitas - Virinant vandenį, iš jo pasišalina fluoras (Tiesa - virinant fluoras susikoncentruoja, bet jo kiekis nesumažėja).
    • Mitas - Fluoro sumažėja vandenį užšaldant (Tiesa - užšaldant fluoro koncentracija vandenyje nesikeičia).
    • Mitas – esant dantų fluorozei negalima naudoti burnos priežiūros priemonių su fluoru (Tiesa – fluorozė išsivysto emalio formavimosi laikotarpiu. Nuo 6 mėn iki 8 metų. Vėliau vietinis fluoro naudojimas veikia teigiamai.)

     

    Parengė gydytojo odontologo padėjėja-hurnos higienistė Dovilė Vainiūtė

     


    Pasidalinti


    JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

    Kaip išvengti dantų ligų
    Autorius Tadas Zaramba 18 vas., 2024
    Šiame straipsnyje rasite patarimų, kaip išvengti dažniausiai pasitaikančių dantų ligų, kaip prižiūrėti savo dantų higieną.
    Vaikų pieninių dantų priežiūra
    Autorius Tadas Zaramba 18 vas., 2024
    Straipsnyje skaitykite apie vaikų pieninių dantų priežiūrą - kas yra svarbiausia prižiūrint dantis, ką reikia daryti, kad dantukai nenukentėtų, tėvelių pagalba.
    Rekomendacijos pacientui
    Autorius klaipedosoc.lt 21 geg., 2020
    Rekomendacijos pacientui: Kaip elgtis po danties šalinimo, implantacijos ir kitų chirurginių intervencijų?
    Share by: