Klaipėdos odontologijos centras

    Griežimas dantimis (bruksizmas)

    klaipedosoc.lt • 2018 m. kovo 12 d., pirmadienis
    Griežimas dantimis (bruksizmas)

    Kas yra bruksizmas? Tai yra nesąmoningas, dažniausiai naktį, miego metu pasireiškiantis elgesys. Bruksizmo metu, pernelyg stipriai susitraukiant kramtomiesiems raumenims, dantys susikanda su didele jėga ir apatinių dantų paviršiai trinasi su viršutinių dantų paviršiais, girdisi nemalonus, griežimą primenantis garsas.

    Kas yra bruksizmas?

    Tai yra nesąmoningas, dažniausiai naktį, miego metu pasireiškiantis elgesys. Bruksizmo metu, pernelyg stipriai susitraukiant kramtomiesiems raumenims, dantys susikanda su didele jėga ir apatinių dantų paviršiai trinasi su viršutinių dantų paviršiais, girdisi nemalonus, griežimą primenantis garsas. Kadangi šis sutrikimas yra nekontroliuojamas ir nesąmoningas, dažniausiai, jog griežia dantimis žmogui gali pasakyti tik šalia miegantis asmuo, arba gydytojas odontologas apžiūros metu pastebėjęs bruksizmo žymes (pvz., dantų nudilimą).

    Kokios bruksizmo priežastys?

    Vienos tiesioginės bruksizmo priežasties nėra . Tačiau yra manoma, kad dantų griežimui didelės įtakos turi stresas bei nervinė įtampa. Kiti veiksniai galintys įtakoti bruksizmo atsiradimą yra netaisyklingas sąkandis, žalingi įpročiai – rūkymas, alkoholio vartojimas, vartojami vaistai (pvz., antidepresantai). Kai kuriais atvejais griežimas dantimis gali būti simptomas sergant kitomis ligomis (pvz., sergant Parkinsono, Hantingtono ligom, esant endokrininės sistemos sutrikimams, navikinėms nervų ligoms, smegenų žievės ar kamieno pažeidimams( epilepsijai))


    Kas vyksta griežimo metu?

    Įprastai žmogus aktyviai sukanda dantis tik valgio metu kramtydamas maistą. Kitu metu dantys yra ramybės būsenoje ir tarpusavyje nekontaktuoja. Šioje būsenoje kramtomieji raumenys yra atsipalaidavę, lūpos sučiauptos, o tarp viršutinių ir apatinių dantų lieka tarpas. Retkarčiais, pvz., supykus, dantys nesąmoningai stipriai sukandami, tačiau, kadangi šis veiksmas trunka labai trumpai, neigiamas poveikis nepasireiškia.


    Esant bruksizmui, dėl ypač aktyvios kramtomųjų raumenų veiklos, dantys sukandami pernelyg stipriai net ir ramybės būsenoje. Yra nustatyta, kad bruksuojančių žmonių dantys per parą kontaktuoja (trinasi) netgi septynis kartus ilgiau nei įprastai.


    Nuolat įsitempę raumenys, sutrikdo smilkininio apatinio žandikaulio sąnario veiklą. O veikinat stiprioms sukandimo jėgoms, įvyksta pakitimai apydančio audiniuose. To pasekoje, per tam tikrą laiko tarpą atsiranda bruksizmo smptomai ir padariniai.


    Kokie yra bruksizmo simptomai ir pasekmės?


    Dėl bruksizmo matomas dantų kramtomųjų paviršių gumburų suplokštėjimas-nudilimas, pasireiškia kramtomųjų raumenų hipertrofija (raumens hipertrofija - raumens apimties padidėjimas dėl raumeninių ląstelių padidėjimo), padidėjęs raumenų tonusas, raumenų nuovargis, pastebimos skruosto įsikandimo žymės, smilkininio-žandikaulio sąnario skausmai, traškėjimas ir jautrumas šalčiui, karščiui.


    Dėl stipraus, pasikartojančio sukandimo gali lūžti plombos, suskilti protezai. Gali atsirasti periodonto pakitimų: atsiranda dantenų uždegimas, nyksta kaulas, dantenų recesija, dantų paslankumas.


    Kokie bruksizmo gydymo metodai?

    Pajutus pirmuosius bruksizmo požymius rekomenduojama kuo anksčiau kreiptis į gydytoją odontologą. Anksčiau pradėjus gydymą bus išvengta didesnės žalos dantims ir kitiems burnos organams.

    Jei bruksizmo priežastis yra netinkamas sąkandis, tuomet reikalingas jo atstatymas. Gali būti nušlifuotos per aukštos plombos, o kai kuriais, sunkesniais, atvejais gali reikėti dantų protezavimo. Ypač svarbus yra iltinių dantų atstatymas, kadangi šie dantys apsaugo šoninius dantis nuo dilimo, o smilkininio apatinio žandikaulio sąnarį - nuo pažeidimo.

    Taip pat gali būti rekomenduojamas tam tikrų mikroelementų bei vitaminų – kalcio, magnio, pantoteno rūgšties naudojimas. Šių preparatų naudojimas gali padėti sumažinti per didelį kramtomųjų raumenų aktyvumą.

    Dažnai gaminama speciali kapa, kurios paskirtis yra apsaugoti dantis nuo dilimo, o sąnarį bei raumenis -nuo funkcijos sutrikimo. Ši kapa gaminama iš termoplastiko pagal individualias dantų anatomines ypatybes. Ji dedama ant dantų nakčiai. Miego metu kapa apsaugo dantis nuo trynimosi. Taip pat ši priemonė gali būti nešiojama ir dienos metu esant stresinėms situacijoms.


    Taip pat bruksizmo gydymui teigiamą naudą gali duoti psichoterapija, žalingų įpročių ribojimas.


    Pasidalinti


    JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

    Kaip išvengti dantų ligų
    Autorius Tadas Zaramba 18 vas., 2024
    Šiame straipsnyje rasite patarimų, kaip išvengti dažniausiai pasitaikančių dantų ligų, kaip prižiūrėti savo dantų higieną.
    Vaikų pieninių dantų priežiūra
    Autorius Tadas Zaramba 18 vas., 2024
    Straipsnyje skaitykite apie vaikų pieninių dantų priežiūrą - kas yra svarbiausia prižiūrint dantis, ką reikia daryti, kad dantukai nenukentėtų, tėvelių pagalba.
    Fluorozė - vienas iš emalio struktūros pažeidimų
    Autorius Dovilė Vainiūtė 27 rugs., 2021
    Tai nekariozinės kilmės dantų defektas, kurį sukelia per didelis fluoridų kiekis emalio vystymosi ir mineralizacijos metu ir jis yra negrįžtamas.
    Share by: